Wielu studentów zastanawia się, czy trudno jest znaleźć pracę po zakończeniu nauki. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy między innymi od kierunku studiów, miejsca zamieszkania, dodatkowych umiejętności, a nawet od Twojego curriculum vitae oraz listu motywacyjnego. Najczęściej osoby po skończonych studiach nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, co wydaje się utrudniać poszukiwanie pracy. Czy faktycznie tak ciężko jest zdobyć pierwsze zatrudnienie? Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Gdzie szukać pracy zaraz po studiach? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci temat poszukiwania pracy po ukończeniu edukacji.
Powszechne jest, że pracodawca wymaga doświadczenia zawodowego, ale umówmy się – każdy kiedyś zaczynał. Może okazać się, że przekonasz rekrutera do swojej osoby mimo braku wcześniejszej praktyki. Wbrew pozorom, świeżo upieczeni absolwenci mogą wnieść dużo dobrego do firmy. Jak stworzyć imponujące CV? Gdzie możesz szukać ofert pracy oraz na jakie stanowiska masz szansę rekrutować?
Najważniejsze, abyś potrafił „sprzedać” swoją osobę już na samym początku. W tym celu musisz stworzyć jak najlepsze CV. To pierwszy krok do tego, aby zainteresować pracodawcę. Możesz skorzystać z kreatoru, który pomoże ci napisać twoje CV: najlepsze CV. Pamiętaj, że mimo braku doświadczenia możesz stworzyć imponujące CV, które przekona rekrutera. Musisz zastosować kilka zasad.
Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, oprócz profesjonalnego CV możesz stworzyć także list motywacyjny. Jest to dokument, który stanowi dopełnienie curriculum vitae, jednak w nieco luźniejszej formie. W CV powinieneś skupić się na konkretach i ująć je jak najbardziej zwięźle. List motywacyjny daje Ci możliwość rozwinięcia informacji zawartych w curriculum vitae.
Wszystko zależy od tego, jakie masz wykształcenie i umiejętności, a także gdzie mieszkasz. W dużych miastach łatwiej jest znaleźć pracę ze względu na większą liczbę przedsiębiorstw. W mniejszych miejscowościach może się to okazać trudniejsze – ale nic straconego, możesz poszukać pracy zdalnej.
Jako osoba, która nigdy wcześniej nie pracowała, możesz zastanawiać się, gdzie w ogóle należy szukać ofert pracy? Nie jest to takie trudne, ponieważ ogłoszenia znajdują się w wielu miejscach.
Najłatwiej jest rozpocząć poszukiwania pracy w Internecie, ponieważ znajduje się tam najwięcej ofert. Istnieją dedykowane temu portale, które w jednym miejscu skupiają duże ilości ogłoszeń.
Tradycyjnym sposobem poszukiwania ofert jest udanie się do Urzędu Pracy. Tamtejsi pracownicy przedstawią Ci aktualne ogłoszenia i pomogą wypełnić podanie o pracę. Możesz także roznieść swoje CV bezpośrednio po firmach, które Cię interesują lub wysłać je na e-mail kontaktowy. Sprawdź, czy organizowane są targi pracy – tam możesz porozmawiać z przedstawicielami różnych firm szukających pracowników. A na co dzień w rozmowach z różnymi ludźmi opowiadaj o tym, że szukasz pracy – może akurat ktoś słyszał o wolnym stanowisku w zakładzie znajomego.
Wbrew pozorom zdobycie pracy zaraz po studiach wcale nie jest takie trudne. Pracodawcy coraz częściej przykładają większą wagę do kompetencji i umiejętności kandydata niż do przebytego doświadczenia zawodowego. Młode osoby wnoszą do firm nową energię, nowoczesne pomysły oraz posiadają ogromny zapał do pracy. Są bardzo dyspozycyjne, ponieważ nie założyli jeszcze własnych rodzin, a to duży plus, patrząc okiem pracodawcy.
Jeśli chcesz zdobyć pracę po zakończonej nauce, wiele zależy od Ciebie. Przede wszystkim musisz aktywnie szukać ofert. Żadna praca nie przyjdzie do Ciebie sama. Po drugie, rozsyłaj CV po różnych zakładach. Na kilkanaście wysłanych podań, możliwe, że odezwą się do Ciebie zaledwie dwie firmy.
Ogromnie ważne jest również samo curriculum vitae. Musisz porządnie skupić się na jego wyglądzie, profesjonalnym układzie oraz przekonującej treści. Możesz posiłkować się również listem motywacyjnym. W tych dokumentach staraj się odwrócić uwagę od braku doświadczenia, a skupić ją na swoich kompetencjach, umiejętnościach i celach zawodowych. Daj się poznać, jako osoba dojrzała i chętna do rozwoju.
Zastanów się, w czym jesteś dobry, co potrafisz i jakie masz wykształcenie – jeśli będziesz szukał pracy w swoim zawodzie, zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. Posiadasz już ważne umiejętności i wiedzę, którą zdobyłeś na studiach. Możesz więc odnieść to w swoim CV do wymagań stanowiskowych. Skup się na tym, co już umiesz i opieraj się na tym, szukając pracy. Dzięki temu rekruter uzna, że mimo doświadczenia zawodowego, posiadasz niezbędne kwalifikacje do wykonywania powierzonych obowiązków.
Autorem artykułu jest Jessica Surdel: autorka treści SEO z firmy Resumedia B.V., która zajmuje się również tłumaczeniami i korektą tekstów. Posiada ogromne doświadczenie w pisaniu artykułów, skryptów i postów na social media. Najlepiej czuje się w tematyce z zakresu marketingu, IT, finansów, cyberbezpieczeństwa i rozwoju osobistego, ale specjalizuje się również w innych dziedzinach.