We współczesnym świecie, na dorabianie w czasie w studiów nie decydują się wyłącznie osoby, które muszą znaleźć sposób, by się utrzymać. Dziś, jak najwcześniejsze podjęcie pracy zarobkowej daje szanse rozwoju zawodowego, zdobycia doświadczenia, odłożenia pieniędzy czy nawiązania nowych kontaktów. A gdyby połączyć to jeszcze z nauką języka obcego i wizją założenia własnego biznesu w niedalekiej przyszłości?
Wybór pierwszego miejsca pracy nierzadko bywa wśród studentów przypadkowy. Z racji niedużego bądź żadnego doświadczenia, początków edukacji na szczeblu wyższym oraz ograniczonej dyspozycyjności, pole manewru bywa zawężone. Oczywiście, praca podczas studiów wymaga dobrej organizacji i dyscypliny, aby zapewnić równowagę między obowiązkami akademickimi a zawodowymi. Jednak korzyści, zarówno finansowe, jak i te związane z rozwojem osobistym i zawodowym, są wymierne i mogą znacząco wpłynąć na przyszłe życie i karierę. A gdyby tak pójść o krok dalej i pomyśleć o rozwinięciu własnego biznesu w młodym wieku?
Poszukiwanie własnej drogi zawodowej
Rozpoczęcie kariery zawodowej jest kolejnym, naturalnym etapem życia każdego człowieka. Większość osób nie przykłada jednak większej uwagi do wyboru pierwszego miejsca pracy. Szukają czegoś, by przetrwać, dorobić, móc coś wpisać w CV. Mając świadomość braku doświadczenia branżowego, ulegają stereotypom i osłabiają swoje poczucie własnej wartości. Tymczasem doświadczeni managerowie zwracają uwagę na coś innego - właściwe podejście i nastawienie do pracy.
Ryan Davis, doświadczony lider biznesu i mentor młodzieży z USA oraz założyciel międzynarodowego programu szkoleń Southwestern LEAD, zwrócił uwagę, że rozpoczynając karierę jako młoda osoba, nie należy koniecznie uważać się za gotowego profesjonalistę, lecz należy być otwartym na naukę. „Dążenie do natychmiastowego zostania liderem jest ambitne, ale jednocześnie należy zachować otwarty umysł i chęć uczenia się” – dodał. Trener nawiązuje także do badania przeprowadzonego wśród dużych amerykańskich firm, które potwierdziło, że pracodawcy preferują kandydatów wykazujących się odpowiednią postawą, w tym umiejętnością rozwiązywania problemów, nastawieniem na rozwój i zdolnością uczenia się. Dla młodego profesjonalisty, wiedza branżowa nie zawsze jest najważniejsza.
Letnia praca za granicą przepisem na sukces zawodowy?
Myśląc o dorywczej pracy poza granicami kraju, większość z nas wyobraża sobie pracę w branży rolnej lub sektorze utrzymywania czystości. Nie są to jednak jedyne opcje. Praca dla studentów w Southwestern Advantage oferuje unikalne doświadczenia zawodowe i życiowe podczas pobytu w USA. Program skupia się na sprzedaży edukacyjnych książek i materiałów, a także zapewnia kompleksowe wsparcie i szkolenia. Organizacja dba o bezpieczny pobyt, zapewniając zakwaterowanie i wsparcie na miejscu.
Program obejmuje intensywne szkolenia, w tym wykłady, praktyczne ćwiczenia i indywidualny coaching. Studenci uczą się sprzedaży, nawiązywania kontaktów, radzenia sobie z trudnościami i pracy w zespole. Program pomaga budować determinację i odporność na stres, co jest cenne w dalszej karierze zawodowej. Najlepsi studenci mogą awansować na stanowiska menedżerskie, zdobywając cenne doświadczenie w rekrutacji i zarządzaniu zespołem. „Głównymi wyzwaniami dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy są: na wstępie znalezienie odpowiedniej pracy, utrzymanie się w niej, a po pewnym czasie pracy wspinanie się po szczeblach kariery” – wyjaśnił trener Ryan Davis. To wszystko oferuje Southwestern Advantage.
Droga do własnego biznesu
Aby skutecznie piąć się po szczeblach kariery, należy dobrze przemyśleć swoją strategię rozwoju zawodowego. Davis zachęca do wyznaczania konkretnych i ambitnych celów, podkreślając jednocześnie, że konsekwencja jest kluczowa w ich osiąganiu. „Ważne jest, aby nauczyć się samodyscypliny i umieć przetrwać trudne chwile” – wyjaśnił trener. „W sporcie trener pomaga uczniowi wydobyć to, co najlepsze, utrzymać skupienie i motywację w trudnych momentach – musisz być takim trenerem dla samego siebie” – podsumował. Według niego, własne przywództwo oznacza motywowanie siebie, jasne określenie celów i konsekwentną pracę nad ich realizacją.
Rola mentora w procesie rozwoju zawodowego jest niezwykle ważna. Obserwacja, jak lider radzi sobie w rozwiązywaniu problemów i konfliktów, jak motywuje do pracy członków zespołu i jak radzi sobie z potknięciami, daje ogrom wiedzy bazowej, na której można budować własną ścieżkę. Davis wierzy, że bez względu na to, czy młoda osoba wchodząca na rynek pracy planuje karierę w dużej korporacji, czy też stawia na własny biznes, różnorodne umiejętności przedsiębiorcze będą pomocne, ponieważ uczą odpowiedzialności i samodzielnego zarządzania.